Pryč jsou ty doby, kdy si rybáři doma míchali krmení. Jednak je k tomu vedla skutečnost, že v rybářských obchodech žádné krmení nebylo k dostání a jednak také tajně snili o tom, že objeví „zázračné krmení“, kterému žádná ryba neodolá.

Ten první z důvodů v dnešní době už neexistuje – k výběru je nepřeberné množství krmení a různých dodatků jak od renomovaných zahraničních tak i domácích výrobců. Od loňského roku se k těmto výrobcům zařadila i firma Fish-Pro, která pod obchodní značkou MIVARDI vyrábí krmení a dodatky ve špičkové kvalitě.

Na začátek však nejdříve trochu teorie. Proč vlastně používat krmení a jaká je jeho úloha při lovu ryb? Odpovědi na tyto otázky se různí avšak všechny mají jedno společné – shodují se v tom, že použitím vhodného krmení je dosaženo vyšších úlovků.

M1 – různé druhy

Složení krmení

Dřív než si řekněme něco o složení krmení, musíme zdůraznit, že neexistuje žádné zázračné krmení. Kvalita krmení je přímo ovlivněna použitými komponenty. Tyto zásadně ovlivňují základní vlastnosti, kterými jsou konzistence, chuť a vůně.

Konzistence je nejdůležitější faktor krmení. Vychází ze základních nosných složek, kterými jsou strouhanka, šroty z různých druhů obilí a sušenky. Tyto komponenty se míchají v různých poměrech a svojí strukturou (hrubostí) a lepivostí zásadně ovlivňují konzistenci (obecně platí, že čím je struktura komponenty jemnější, tím je i lepivější.). Vycházejíc z poměru těchto základních komponent lze krmení rozdělit na krmení na bázi pečiva (sušenky a strouhanka) a krmení na bázi šrotů. Posledně jmenovaná krmení jsou levnější a také jejich účinnost je nižší. Na tomhle místě je zapotřebí zdůraznit, že většina komponent krmení ovlivňuje i další vlastnosti krmení (například strouhanka není pouze jednou ze základních nosičů ale má i své aroma a chuť).

Strouhanka: Rozeznáváme různé druhy strouhanek. Strouhanka z bílého pečiva je lepivější a přidává se do těžších a lepivějších krmení především na tekoucí vodu. Strouhanka z tmavého pečiva a grilovaná strouhanka lepí méně a přidává se do krmení, kde lepivost není tolik žádoucí (stojaté vody, krmení na menší ryby rozpadající se na hladině nebo ve sloupci).

Navlhčené krmivo před použitím

Sušenky: Základní komponenta, která slouží jako nosič pro další složky krmení a dále svou sladkou chutí a případnou vůní ovlivňuje krmení. Existuje velké množství různých sušenek, které se liší jak v obsahu cukru tak i lepivosti.

Obilné šroty: Používají se především kukuřičný a ječný šrot. Kukuřičný šrot zatěžuje krmení a urychluje jeho rozpad. Ječný šrot se vyznačuje vyšší lepivostí a nachází použití především v krmeních na proudící vodu.

Aromatické komponenty lze v podstatě rozdělit na tři směry – sladké, vůně na báze koření a vůně na báze masa/rybiny. Cílem těchto vůní je přilákat ryby z velké dálky ke krmnému místu.

Složky před promícháním a vlhčením

Dle zkušeností ryby preferují sladké vůně (karamel, vanilka, jahoda, med, ovoce atd.) především v teplejších ročních obdobích (od května do konce září). Krmení s vůní koření (koriandr, fenykl, anýz, funegrek atd.) bývají úspěšné v chladnějších vodách. Rybí a masové vůně (např. halibut) ryby vyhledávají celoročně.

Co se týče chuťových vlastností krmení, tady rozlišujeme dva základní směry – slané a sladké krmení. Slaná krmení jsou úspěšná především ve studených vodách, sladká v teplejších. Zde je zapotřebí zdůraznit, že sůl je obsažena i ve sladkých krmeních. Tyto chuťová vlastnosti jsou dosaženy takovými komponenty jako například Coprah melasa (výrazně sladká chuť), Perník (sladký), PV1 (sladký) a také přidáním různých sladidel. Tak např. cejn vyhledává výrazně sladké krmení, ostroretka slané krmení (někdy až půl kg soli na 3kg krmení).

Neméně důležitou složkou krmení jsou dále různá mletá semena jako například konopné zrno, len, slunečnice, řepka atd. Tato semena se také můžou ugrilovat, čímž se zvýrazňuje jejich aroma a také atraktivita pro ryby. Úkolem těchto semen v krmení je společně se živou nástrahou udržet ryby na krmném místě.

Poslední ze základných vlastností krmení je barva. Je obecně známo, že menší druhy ryby (např. plotice) vyhledávají spíše krmení tmavší barvy, větší cejn naproti tomu upřednostňuje krmení světlejší barvy (např. žlutá). Také platí zásada, že do čisté a studené vody používáme krmení tmavé barvy, do zakalených vod krmení červené.

Firma Fish-Pro s.r.o. pod obchodní značkou MIVARD vyrábí tři základní řady krmení a dále různé komponenty a posilovače na „doladění“ použitého krmení pro konkrétní situaci.

Řada M1 – Competition: různé druhy krmení v 1 kg balení vhodné především pro závodní účely, při jehož výrobě byly použity ty nejkvalitnější suroviny. Filozofie použití tohoto krmení je velice jednoduchá – pro lov v proudných vodách použijeme jako základ krmení M1 – řeka, pro lov ve stojatých vodách je základem M1 – jezero. Podle cílové ryby potom dále volíme další krmení jako M1 – cejn, M1 – plotice nebo M1 – kapr. Níže je několik příkladů použití této závodní řady.

Tekoucí voda

Cílová ryba CEJN (tekoucí voda, lepivé krmení):

2 kg M1 – Řeka

2 kg M1 – Cejn

600 gr Coprah melasa

600 gr PV1

200 gr Pastoncino Mix

2 kg hlína Řeka

1 balení posilovač Mivardi CEJN

Cílová ryba Plotice (tekoucí voda):

2 kg M1 – Řeka

2kg M1 – Plotice velká

400 gr Konopí grilované

600 gr Epiceine

2 kg hlína Řeka

Velké ryby (tekoucí voda):

2 kg M1 – Řeka

2 kg M1 – Kapr

600 gr Epiceine žlutý

200 gr Pastoncino mix

600 gr Arašídy grilované

2 kg hlína Řeka

Stojatá voda

Cílová ryba Cejn (stojatá voda):

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Cejn Pro

300 gr Epiceine žlutý

200 gr Pastoncino mix

0,5 balení posilovač Mivardi Cejn

1 kg hlína Jezero

Cílová ryba Plotice (stojatá voda):

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Plotice

300 gr Coco Belge grilované

400 gr Konopí grilované

1 kg hlína Řeka

Velké ryby (stojatá voda):

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Kapr

200 gr Pastoncino mix

600 gr Perník

600 gr Grilované arašídy

1 kg hlína Řeka

Stojatá voda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *